01 października Dzień Osób Starszych
20 października Europejski Dzień Seniora
14 listopada Światowy Dzień Seniora
Media podają różne daty i określenia dnia seniora – ogólnopolski, europejski, międzynarodowy, światowy.
Dokładne pochodzenie daty 14 listopada jako Światowego Dnia Seniora nie jest do końca jasne. Nie ma jednego, oficjalnego dokumentu, który by ją ustalił. Prawdopodobnie jest to wynik wielu lokalnych pomysłów, które z biegiem czasu przyjęły się na całym świecie. Związek z okresem jesieni, kojarzy się z dojrzałością, zbiorami owoców matki natury, a także rozmyślaniem nad upływającym czasem, co nawiązuje do nastroju Dnia Seniora.
Zgodnie z ustawą o osobach starszych, seniorem jest osoba, która ukończyła 60 lat.
Ważne jest, aby pamiętać, że bycie seniorem nie oznacza jedynie wieku, ale także bogactwa doświadczeń, wiedzy i wartości, które mogą być cenne dla całego społeczeństwa.
Z literatury i od tych, którzy jeszcze pamiętają dawne czasy możemy się dowiedzieć, jak kiedyś o seniorze mówiono: dziadek i babcia, starzec i starowinka, nestor i matrona. Najczęściej żyli w rodzinach wielopokoleniowych otoczeni opieką dzieci, wnuków czy prawnuków. Służyli młodym swoim doświadczeniem życiowym, dobrą radą i rozpieszczaniem młodego pokolenia. Sprzyjały temu duże domy zwane dworami. Na wsi chłopi gnieździli się w swoich ciasnych chałupach, często mając do spania tylko jedno łóżko. Dziadków wystawiali przed dom, żeby pilnowali wnucząt i zagrody. Dziś w małych mieszkaniach mieści się zaledwie jedna rodzina. Dzieci które opuszczają dom rodzinny, chcą mieć własne lokum i żyć po swojemu. Wszelkich rad i porad młodzi szukają w internecie i w towarzystwie rówieśników. W dawnych czasach młodzi podziwiali wiedzę i doświadczenie starszyzny, a starsi podziwiali odwagę ludzi młodych.
W celu aktywizacji ludzi po zakończeniu pracy zawodowej, powstało w naszym kraju wiele projektów związanych z zachęceniem seniorów do działania dla swojego zdrowia i dobrej kondycji fizycznej. Wiele krajów na świecie obchodzi Dzień Seniora w podobny sposób jak w naszym kraju. Z tej okazji możemy wyrazić wdzięczność naszym seniorom i zwrócić uwagę na ich potrzeby.
W dniu Seniora organizuje się spotkania z różnymi ciekawymi zajęciami, przedstawienia teatralne i koncerty. Doradztwo medyczne umożliwia skorzystanie z porad specjalistów. Uniwersytety Trzeciego Wieku organizują prezentacje twórczości seniorów uczęszczających na zajęcia. Wielu słuchaczy odkrywa swoje talenty o których nie wiedzieli wcześniej. Jest to wspaniałe miejsce dla seniorów głodnych wiedzy i łączności z drugim człowiekiem.
Dzięki postępowi medycznemu ludzie żyją dłużej i dłużej zachowują sprawność fizyczną i umysłową, co również wpływa na postrzeganie stanu zwanego starością.
Mimo wysiłków różnych organizacji pracujących dla poprawy życia seniorów, nie stajemy się niestety młodsi. Dlatego sami musimy sobie pomóc, głosząc: że śmiech to zdrowie, spacery to zdrowie, radość to zdrowie, właściwe jedzenie i picie na zdrowie.
Żarty o emerytach przesyłane sobie nawzajem przez koleżanki seniorki.
Koledzy się tym nie bawią, wolą gry komputerowe lub inne zabawki.
O co bardziej dbać, o wnętrze, którego na pierwszy rzut oka nie widać, czy wygląd zewnętrzny. W młodości oczywiście panowie oglądali się za modnie ubranymi i zadbanymi paniami. Seniorka dbająca o wygląd dla siebie, ma dobre samopoczucie i pogodę ducha. Patrząc w lustro może powiedzieć – kocham tę twarz.
Co się stało z pamięcią? Uleciała jak pyłek na wietrze, czy zmieniły nam się priorytety? Pewnie i jedno i drugie, ale najważniejsze jest tu i teraz. Co było, a nie jest nie pisze się w rejestr.
Dieta? No cóż, każdy je co może pogryźć, przeżuć i przełknąć.
Jedz to, co podpowiada ci organizm, oczywiście oprócz muchomorów wyglądających pięknie, jak na obrazku. Jedzenie z apetytem, w dobrym nastroju i bez wyrzutów sumienia, dobrze wpływa na trawienie. Mózg wysyła sygnały do żołądka pobudzając go do pracy. Jedzenie w złym nastroju powoduje skurcze tego wrażliwego organu, który dostaje czkawki.
Staroć – określenie właściwe dla zużytych butów, które trzeba wyrzucić bo źle wpływają na stopy.
Starość – dziś określana okresem Senioralnym przez uszanowanie, dla jego wartości rodzinnych i społecznych.
Senior – człowiek naładowany wiedzą, doświadczony przez koleje życia, jest skarbem często niedocenianym przez najbliższych i społeczeństwo.
Świat się zmienia i zmienia się także wygląd ludzi, nie tylko seniorów. Kiedyś te babcie robiły swetry na drutach, cerowały skarpetki, łatały podarte spodnie dzieciom. Obecne babcie nie mają wpływu na modne dziurawe spodnie, noszone przez ludzi młodych. Nie jest to dobra wróżba dla ich przyszłości. Człowiek czysty i schudnie ubrany wzbudza zaufanie u innych ludzi.
Śmiech to zdrowie, każdy tak myśli gdy cierpi z bólu przy porannej toalecie.
Trudno takich znaleźć, ale kto szuka ten znajdzie. Znaleźć prawdziwych przyjaciół to wielkie szczęście. Człowiek czuje się bezpiecznie wiedząc, że ma na kogo liczyć.
Trzymajmy się razem z nadzieją na lepsze jutro, które dziś jeszcze nie ma wad.
Przysłowia Polskie o starości
– Gdyby starsi nie igrali, skądże by się młodzi brali.
– Kto starych nie szanuje, ten biedę poczuje.
– Lepiej ze starym nosić, jak młodego prosić.
– Poznać łatwo w starości, jaki kto był w młodości.
– Sama starość rozumu nie daje.
– Słuchaj starego, a unikniesz złego.
– Żywot starszego uczy młodszego.
– Starzy ludzie lat ujmują, młodzi dodają.
W porannych wiadomościach TV podano, że 14 listopada jest Dniem chorych na cukrzycę, natomiast w wieczornych informacjach podano, że jest to Ogólnopolski Dzień Seniora.
Bez względu na określenie i datę obchodów, niech każdy dzień dla Seniorów będzie świętem.
Pozdrawiam Teresa W.