„Jak radzić sobie z sytuacjami, na które nie ma rady…”
Dr Bogna Bartosz, psycholożka z Uniwersytetu Wrocławskiego, kierowniczka podyplomowych studiów Psychogerontologia, przewodnicząca Rady Seniorów Województwa Dolnośląskiego.
W ostatnią sobotę zaszczyciła nas dr Bogna Bartosz, również już nam znana i lubiana wykładowczyni, ze specjalnie dla nas przygotowanym tematem o kryzysach psychicznych w naszym życiu. Dowiedzieliśmy się, czym jest kryzys psychiczny, jakie mogą być przyczyny kryzysów i ich rodzaje, jakie są symptomy i konsekwencje kryzysu, a także, co to jest wzrost i deprecjacja potraumatyczna.
Ogólnie kryzys psychiczny jest reakcją psychiki/organizmu na nieprzewidzianą sytuację, nagromadzony długotrwały stres czy traumatyczne zdarzenie. I są to bardzo różne sytuacje, z którymi większość z nas w życiu się spotkała lub spotka. Dowiedzieliśmy się, jak się je dzieli w zależności od przyczyny i jakie są ich symptomy emocjonalne i behawioralne. Przyczyny kryzysu psychicznego mogą być biologiczne – pogorszenie stanu fizycznego, choroba, zaburzenia nerwowe, czynniki społeczne czy traumatyczne przeżycia. Uzyskaliśmy siedem wskazówek, jak zachować siłę psychiczną podczas kryzysu, ale też, jak pomóc w kryzysie psychicznym innym osobom. Zostaliśmy trochę przeegzaminowani ze stanu naszej wiedzy o prawdach i mitach na temat kryzysów psychicznych, (ale niegroźnie, bo zbiorowo).
Ogrom przekazanej wiedzy nie pozwala na choćby skrótowe jej zaprezentowanie w krótkiej notatce, ale podkreślić trzeba, że bardzo wiele miejsca poświęcono możliwości i czasami konieczności korzystania z profesjonalnej pomocy. Zastanawiałam się, jak my dawaliśmy sobie radę z naszymi kryzysami, kiedy jeszcze stres i kryzys psychiczny były pojęciami obcymi, a specjalista od psychiki nie występował w dostępnej okolicy. Ale przecież to były inne czasy, my musieliśmy być samowystarczalni w różnych dziedzinach, także w radzeniu sobie z kryzysami. I inne były warunki społeczne – żyliśmy w grupach rodzinnych, społecznych, zawodowych. Zawsze obok był ktoś, kto mógł pomóc, doradzić, wyciągnąć pomocną dłoń czy samą swoją obecnością podtrzymać, dać podporę.
Dlatego głęboko uzasadniony jest sens istnienia uniwersytetów trzeciego wieku, które pełnią taką właśnie rolę, bo jedną z sugestii wykładowczyni, jak pomóc osobom w kryzysie jest: podpowiedz tzw. social expose, czyli bycie z innymi ludźmi, pomaganie innym, bycie we wspólnocie i w relacjach, które zwykle pomaga w radzeniu sobie z kryzysem psychicznym.
I to się naprawdę sprawdza! Więc zapraszamy!
Tekst Krystyna Bartoszyńska