Dr Sonia Kamińska-Tarkowska „Wprowadzenie do antycznej filozofii greckiej”
Tym razem w sobotę odwiedziła nas dr Sonia Kamińska-Tarkowska z wykładem „filozoficznym”. Nie pamiętam, czy ten temat u nas się już pojawiał, ale jest nadzieja, że będzie ciąg dalszy. Wykładowczyni jest z pochodzenia walbrzyszanką, ale losy rzuciły ją na dwadzieścia lat do Krakowa, gdzie studiowała i obroniła doktorat, a potem pracowała na Uniwersytecie Jagiellońskim. Potem jeszcze trochę wędrowała po Polsce do czasu podjęcia decyzji o powrocie w rodzinne strony. I pojawiła się u nas na sobotnim, jak zwykle dostępnym dla wszystkich chętnych, wykładzie.
Dobrze, bo większość z nas pojęcie o filozofii, zwłaszcza antycznej, ma bardzo ograniczone. Oczywiście, generalnie wiemy, że termin „filozofia” pochodzi z greckiego philo+sophia i oznacza najogólniej umiłowanie mądrości. Ale czym jest? Mielibyśmy spory problem z odpowiedzią na to pytanie. Określenia są różne – nauka o najszerszym zakresie oraz stosująca najogólniejsze pojęcia, meta-nauka, a wg Władysława Tatarkiewicza – nauka o tym, co dla ludzkości jest najważniejsze i najcenniejsze. Przedmiot filozofii na przestrzni dziejów bardzo się zmieniał, ale nie da rady w krótkiej notatce przedstawić przebiegu tych zmian i wybitnych postaci, jakie na nie wpływały.
Trzeba wiedzieć, że filozofia starożytna Europy to w filozofia w 100 % grecka. Pewnie większość słuchaczy zna imiona niektórych słynnych postaci starożytności: Heraklit, Pitagoras, Tales z Miletu, Heraklit z Efezu (którego wykładowczyni nazwała turbogeniuszem), ale już Anaksymander czy Anaksymenes (obaj z Miletu), Ksenofanes z Kolofonu są raczej postaciami nieznanymi. Dla nas, słuchaczy, teraz już nie. A jeszcze dowiedzieliśmy się też o jednej z pierwszych naukowczyń cywilizacji śródziemnomorskiej, Hypatii z Aleksandrii, która zresztą za swoją pasję do „umiłowania mądrości” czyli filozofii w jej ówczesnym znaczeniu zapłaciła najwyższą cenę.
Mam nadzieję, że kolejne spotkania będą równie interesujące.