Dariusz Drzał – „Projekt Riese – Historia II wojny światowej w Górach Sowich i Wałbrzyskich”
Ostatnie sobotnie spotkanie w naszej auli, dostępne jak zawsze dla wszystkich chętnych, poświęcone było wycinkowi historii II wojny światowej, dziejącemu się na naszym terenie. Przewodnik Dariusz Drzał przekazał nam masę informacji na temat tego niemieckiego projektu budowlanego, znanego powszechnie pod nazwą „Projekt Riese”.
Dowiedzieliśmy się o istnieniu siedmiu kompleksów sztolni w Górach Sowich i Górach Wałbrzyskich, niektóre bardziej nam znane, inne mniej lub wcale. Ogółem powierzchnia odkrytych dotychczas sztolni liczy 26 tys. m. kw., a ich długość nieco ponad 8 km. Koszt ich wybudowania szacuje się na ok. 500 mln współczesnych euro, a przeznaczenie nie zostało dotychczas wyjaśnione, choć istnieje wiele prypuszczeń i domniemań.
Wybudowane zostały przez robotników przymusowych i więźniów obozów pracy, tworzonych specjalnie na potrzeby poszczególnych kompleksów. Ich los był potworny, głód, praca ponad siły w nieludzkich warunkach, tortury i groza śmierci, a czasami świadomy jej wybór. Słuchając o tym wszystkim, człowiek się zastanawia – i po co to było? Na co komu te sztolnie, zmarnowane tony betonu i stali, setki tysięcy poświęconych temu potwornemu pomysłowi istot ludzkich? Skąd się biorą indywidua z takimi pomysłami?
A historia ciągle się powtarza i zawsze zaczyna tak samo. W dążeniu do władzy najpierw tworzy sie grupa akolitów wodza, potem zaczyna się udowadniać, że my jesteśmy lepsi i nam więcej wolno, a inni są gorsi. Argumenty zawsze się znajdą – bo są inni, obcy, żydzi, muzułmanie, homoseksualiści, roznosiciele zarazków, Arabowie, Tutsi itd. itp.
Potem już idzie z górki, siana nienawiść, poniżanie, odmawianie człowieczeństwa, wrogość i pogarda do tych innych przynosi efekty – wojny, zbrodnie, ludobójstwa. I mimo tego, że autorzy takich działań najczęściej kończą marnie, ciągle znajdują sie kandydaci na nowych „wodzów”. Dlaczego?! Czy to jest już na stałe wmontowane w mechanizm funkcjonowania ludzkości?
A w najbliższą sobotę zapraszamy na wykład dr Soni Kamińskiej-Tarkowskiej na temat „Wprowadzenie do antycznej filozofii greckiej”. Brzmi interesująco.
Opracowanie Krystyna Bartoszyńska